Viskas, ką turite žinoti apie Dž. Britanijos valiutą

2015- 11- 10
Raminta Anglu24.lt

pinigai1200x628

Ruošiatės vykti gyventi į vieną iš Dž. Britanijos miestų? O gal tik keliems mėnesiams išvyksite tam, kad aplankytumėte šioje šalyje gyvenančius artimuosius ar aplankytumėte žymiausias vietoves? Bet kuriuo atveju tikrai neišsiversite be vieno elemento – Dž. Britanijoje cirkuliuojančių pinigų. Būtent dėl šios priežasties nepraleiskite progos sužinoti daug svarbių dalykų apie šios šalies valiutą.

Dž. Britanijos valiuta svaras sterlingų (£). Vienas šios valiutos vienetas nuo 1971 metų yra dalijamas į 100 pensų, o apyvartoje cirkuliuoja šie banknotai ir monetos:

£5, £10, £20, £50 (banknotai);

1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2  (monetos).

Šiomis dienomis svarų sterlingų banknotus spausdina Anglijos bankas, o monetas kala Royal mint kalykla.

4 % – maždaug tiek šiuo metu svarai sterlingų sudaro visų pasaulyje naudojamų pinigų kiekio.

Daugelyje šalių valiutų pavadinimus sudaro tik vienas žodis, tad šiuo aspektų Dž. Britanija yra išskirtinė – valiutos pavadinimas sudarytas iš dviejų žodžių ir kilo nuo sterlingo klasės sidabro lydinio, iš kurio buvo gaminami pensai. Vis dėlto yra keliama ir kita šios valiutos pavadinimo versija: teigiama, kad apie 1300 metus pradėti naudoti normaniškieji pensai, tuo tarpu, juos puošusios žvaigždutės vadintos stoerling.

Henrikas II buvo tas asmuo, kuris įvedė vieningą metalinių pinigų sistemą. Toks sumanymas įgyvendintas 1158 metais ir iki piniginės reformos, kuri įvyko 1971 metais, 1 svarą sudarė 20 šilingų arba 240 pensų. Šiuo laikotarpiu  cirkuliavo ir monetos, turėjusios įdomus pavadinimus: puspensis, fartingas, krona, ginėja.

Keletas ryškiausių D. Britanijos valiutos istorijos faktų:

  • nuo 1725 m. banknotai pradėti žymėti antspaudu (siekiant išvengti padirbtų banknotų);
  • 1800 metus neapsieita be gudrybių: siekiant apsaugoti pinigus nuo vagysčių, paštu siunčiamų pinigų banknotai buvo dalijami pusiau bei siunčiami skirtinguose vokuose;
  • neapsieita ir be suktybių: 1940 – 1940 metais vienoje iš daugelio koncentracijos stovyklų  maždaug keli šimtai ten kalinčių asmenų, buvo priversti padirbėti svarus sterlingus. Padirbtų pinigų vertė siekė daugiau nei 100 mln., ir sudarė maždaug dešimtadalį tuometinių šios šalies pinigų. Toks sumanymas buvo įgyvendintas vardan piktavališko tikslo: nacių Vokietija siekė sužlugdyti Dž. Britanijos ekonomiką;
  • Zimbabvė – viena iš nedaugelio šalių, naudojančių kitų šalių valiutą. Dž. Britanijos valiuta šioje šalyje naudojama taip pat.

Šiandien mūsų šalies valiuta – euras yra lygus 0.7389 svaro sterlingo.

 

motion_banner_anglu24

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *