Škotijos referendumas – viso gero Jungtinei Karalystei?

2014- 20- 08
Raminta Anglu24.lt
škotai trimituoja

Škotai trimituoja apie nepriklausomybės siekį.

Šių metų rugsėjo 18 dieną  įvyks Škotijos referendumas dėl šalies atsiskyrimo nuo Jungtinės Karalystės. Škotijos nacionalinė partija su ministru pirmininku Aleksu Salmondu priešakyje to siekė beveik 4 metus. Šalies parlamentas sąmoningai neskubėjo, ruošė rinkėjus drąsiam nepriklausomybės pasirinkimui. To rezultatas – beveik pusė jų Jungtinei Karalystei sako: „Viso gero!“

Naujausia gyventojų apklausa atskleidė, kad 41 % respondentų pasisako už atsisveikinimą su Jungtine Karalyste. 48 % nori likti šios karalystės sudėtyje, o 11 % dvejoja, kuris kelias būtų teisingesnis. Tiek Škotijos, tiek D. Britanijos valstybės galvos susirems dėl neapsisprendusių rinkėjų. Dabar jie – aukso vertės. Priklausomai nuo to, kas pabus šiuose rinkėjuose –pragmatizmas ar nacionalizmas – Jungtinė Karalystė subraškės arba liks tvirta sąjunga.

Škotijos kantrybės taurė pildėsi daugiau nei 300 metų. Ją per kraštus išliejo nuolatinis diktatas iš Londono bei prastėjanti Jungtinės Karalystės ekonominė padėtis. Tiesa, škotai į šios karalystės sudėtį įsiprašė patys. XVII a.  pabaigoje Škotija sumanė Šiaurės Amerikoje, Panamoje, įkurti savo koloniją. Mėginimai realizuoti šią idėją suvalgė beveik ketvirtį visų Škotijoje cirkuliavusių pinigų! Sumanymas žlugo ir Škotija, pabrukusi uodegą, susijungė su Anglija. Iki šio fiasko abi valstybės buvo nepriklausomos, jų valdovus siejo giminystės ryšiai.

Šią dieną Škotijos referendumas turi grupę aktyvių priešininkų. Jie muša į krūtinę, kad atsiskyrusi nuo Jungtinės Karalystės, šalis praras saugų, stiprų ir stabilų užnugarį. Be to, traukiami ir ekonominiai koziriai:

  • Bus užrištas finansinės paramos iš D. Britanijos maišiukas, skiriamas Škotijos aukštosioms mokykloms, transportui ir sveikatos apsaugai;
  • Jungtinės Karalystės valstybės skola bus padalinta proporcingai, todėl škotai gaus 80 mlrd. svarų naštą;
  • Per krizę D. Britanijos vyriausybė išgelbėjo didžiuosius Škotijos bankus „Royal Bank of Scotland“ bei HBOS. Tai jai kainavo apie 70 mlrd. svarų, kuriuos nepriklausoma Škotija turėtų iš kažkur sukrapštyti ir grąžinti.

Tuo tarpu Škotijos atsiskyrimą palaikantieji teigia, kad tai būtų idealus šansas šalies suklestėjimui. Už tai kovoja ir aršūs nacionalistai, ir sumanūs škotai. Pastarieji pateikia svarius argumentus už nepriklausomybę:

  • Atsiskyrusi Škotija gautų Šiaurės jūros teritoriją, kurioje glūdi pelningas kąsnelis – naftos,  vadinamojo juodojo aukso, ištekliai;
  • Nepriklausoma nuo Londono įsakymų, Škotija galėtų nustatyti mažesni pelno mokestį bendrovėms ir prisivilioti naujų investicijų;
  • Nuo škotų pečių nukristų mokesčių, iškeliaujančių į Jungtinę Karalystę, našta. Šiai dienai škotas per metus sumoka net 1000 svarų daugiau mokesčių nei britas!

Paskutinį antausį D. Britanijai skėlė Škotijos ministras pirmininkas Aleksas Salmondas. Jis pareiškė, kad, įvykus atsiskyrimui, Škotija imtų didinti imigraciją į šalį. Nepriklausoma Škotija, siekdama patenkinti šalies poreikius, kasmet mielai priimtų apie 24 000 imigrantų. Liūtas, vardu D. Britanija, tamponas už ūsų. Visgi jam nelieka nieko kito, kaip tik sukąsti dantis ir kentėti, antraip lauks Jungtinės Karalystės griūtis.

anglu kalbos kursai internetu

1 Komentaras. Palikti komentarą

Aš turiu balsavimo kortele balsuoto rugsėjo 18 d.!;)

Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *