Pagrindiniai matavimo vienetai Dž. Britanijoje. Kaip juos suprasti?

2015- 15- 11
Raminta Anglu24.lt

pound

Vienas litras pieno, o gal kilogramas šokolado? Ketvirčio valandos prireikia nukakti iki sporto klubo, o darbovietė – vos už poros kilometrų? Ši, svorio, laiko bei kiti matavimo vienetai puikiai pažįstami kiekvienam lietuvaičiui ir kone kasdien naudojami bendraujant su šeimos nariais, draugais ar kolegomis. Tačiau, jei nuspręsite išvykti gyventi į Dž. Britaniją (ar bent kurį laiką ten pasisvečiuoti), jūsų ausiai teks priprasti ir prie kitokių matavimo vienetų pavadinimų. Na, o, kad dėlto nekiltų jokių nesklandumų, su šios šalies matavimo vienetais siūlome susipažinti jau dabar.

Ilgis ir plotas

Ilgis bei plotas Dž. Britanijoje matuojamas pagal šiuos ploto vienetus: jardas (vienas pagrindinių  matavimo vienetų), sudarytas iš 36 colių, kiti ilgio matai – jardas, furlongas, mylia. Kalbant apie ploto vienetus, reikia akcentuoti, kad vienas pagrindinių  yra akras, sudarytas iš 4840 kvadratinių jardų arba 160 kvadratinių rodų.

Svoris

Dž. Britanijoje egzistuoja 3 skirtingos svorio matavimo sistemos. Pagrindiniu svorio vienetu yra pripažintas svaras, kuris žymimas lb. Ne ką mažiau populiari yra ir avoirdupois sistema, kurioje remiantis pagrindinis svorio vienetas svaras yra dalijamas į 16 uncijų (santrumpa – oz), tuo tarpu pastaroji dalijama dar į 16 dalių. 1/16 uncijos dalis yra vadinama dramas. Neretai naudojama ir Trojaus sistema, kurios svarbiausias svorio  vienetas yra Trojaus svaras. Pastarasis yra dalijamas į 12 uncijų, o viena uncija – į 20 penivaitų. Ir nors britai  nėra linkę teikti pirmenybės kuriai nors iš šių dviejų sistemų,  ypatinga dėmesys yra skiriamas vaistams – pastarieji dažniausiai sveriami remiantis Trojaus sistema.

Skystis

Domina vanduo, o galbūt kitų rūšių skysčiai? Tokiu atveju, pravartu išmanyti ir skysčio matavimo vienetus. Svarbiausiu skysčio matavimo vienetu yra laikomas galonas, kurį galima padalinti į: 32 gilus, 8 pintas arba 4 kvortas.

Sausas tūris

Kalbant apie sauso tūrio matavimo vienetus, reikia žinoti, kad čia svarbiausias yra bušelis. Šis sauso tūrio vienetas yra dalijamas į 4 pekus, 64 sausas pintas bei 32 sausas kvortas. Galima naudoti ir barelį. Beje, pastarasis yra naudojamas tik didesniems kiekiams matuoti, tuo tarpu viena svarbiausių jo reikšmių yra tokia: barelis dalijamas į 105 sausų kvortų.

Kadangi Lietuvoje naudojame kitokius matavimo vienetus, nepraleiskite progos susipažinti su atitikmenimis:

1 metras = 1.093613298338 jardas

1 metras = 39.37007874016 coliai

1 kilometras = 0,6214 mylios

Trojaus svaras =373,242 gramų

Trojaus uncija = 31,1034768 gramo

1 penivaitas = 1.555 gramo

1 pinta   =  0,568 litro

Na, o pabaigai dar keletas įdomių faktų apie  šiuos matus:

  • vienas labiausiai Dž. Britanijoje naudojamų matavimo vienetų – svaras, atsirado ne šioje šalyje, o Prancūzijoje;
  • didelė dalis žmonių yra linkusi Dž. Britanijos matavimo vienetus maišyti su JAV naudojamais matavimo matais. Vis dėlto tai nėra tikslu – JAV  naudojama matavimo vienetai yra maždaug 20 procentų didesni.

 

motion_banner_anglu24

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *