Mirusiųjų šventė gyviesiems

Ar jau pasiruošėte Helovinui? Svečiai laukia.

Ar jau pasiruošėte Helovinui? Svečiai laukia.

Viena kraupiausių metų švenčių – Helovinas –  nebe už kalnų. Tikiu, kad ne vienas iš jūsų jau suka galvą, kaip pagaminti kuo originalesnį kostiumą sau ar atžaloms.Padraugavusi su internetu, radau keletą originalių idėjų, itin tinkamų šiai vaiduoklių šventei. „Vaišės arba pokštas“ (anglų kalba Trick or treat) ir parodysiu jas visas :)

Pradžiai – šiek tiek istorijos. Helovino šaknys glūdi senovės Airijoje. Viduramžiais ši šventė, vadinta Samhain  buvo viena didžiausių Airijos šventadienių. Spalio 31 naktį airiai pagerbdavo mirties dievą Samhaino. Jie tikėjo, jog nusileidus saulei, Samahaino leidžia mirusiųjų sieloms ateiti į namus. Bet tik vienam vakarui. Po to jie grįždavo atgal į mirties karalystę.

Ši šventė žymėjo šalčio ir tamsos pradžią, siejamus su visa ko baigtimi. Tai – svarbi amžino gamtos rato dalis, po kurio laukiama nubudimo. Tądien žmonės užgesindavo namų židinius, kai kurie persirengdavo gyvuliais ir uždegdavo laužus iš šventojo medžio – ąžuolo. Norintieji dvasiškai apsivalyti, šokdavo tarp dviejų laužų. Po to kiekviena šeima imdavo laužo ugnies ir iš naujo pakurdavo savo namų židinį. Taip gyvenvietės šeimynos atnaujindavo jas jungiantį ryšį ir gijas su gamtos pasauliu

IX amžiuje Airijoje, pakitus religinei krypčiai, Katalikų bažnyčia pareguliavo ir Samhain šventimą. Samhain pervardinta į  „Visų šventųjų dienos išvakares“ (anglų kalba „All Hallow’s Eve“). Taip atsirado Helovinas. Šiek tiek pakito ir šventės tradicijos.  Nuo XIX a. Airijoje bei Škotijoje, o nuo XX a. pr. – ir kitose šalyse maži bei dideli persirengia įvairias kostiumais ir keliauji švęsti. Vieni linksminasi kaulydami saldumynus, kiti ūžia kostiumų vakarėliuose. Viskas priklauso nuo amžiaus, bet, šiaip ar taip, helovinas tinkamas visiems.

Helovino šventei galioja sena taisyklė – kuo baisiau, tuo geriau! Tad žmonės persirengia kraupiomis antgamtiškomis būtybėmis: drakulomis, vampyrais, vilkolakiais, raganomis ir t. t. Kiekvienas save gerbiantis siaubūnas „pasidabina“ randais, žaizdomis ar iltimis. Neprošal prisiklijuoti ir dirbtinius nagus bei vieną kitą karpą, mat vien kostiumo pilnam komplektui neužtenka.

Tiesa, tai – tradiciniai Helovino kostiumai. Pastaraisiais metais vis populiarėja persirengimas knygos ar filmo herojumi arba kokia nors žvaigždute. Todėl spalio 31 dieną Britanijos gatvėmis šalia vampyrų žygiuoja ir Miley Cyrus, „Trečiadienė“ ar Troliai (norvegų kalba Trollene). Tokius kostiumus mieliau renkasi suaugusieji, taip pat įsitraukę į šią smagią šventę.

Juntinėje Karalystėje Helovinas neatsiejamas nuo saldėsių. Kepami gardūs vaisių pyragai, o jų tešloje paslepiami įvairūs daiktai. Kas valgydamas ras žiedą, to lauks vedybos, radusio monetą – turtai, o skudurėlį – nepriteklius. Be to, valgomi dvasių pyragėliai, o joms pačioms paliekama vyno, kad atėjusios galėtų numalšinti troškulį.

Ir pabaigai – uogelė ant torto – originaliausi kostiumai, kokius esu mačiusi: http://bit.ly/helovino-kostiumai Įdomu, kuris jums patiks labiausiai?

anglu kalbos kursai internetu

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *