Kalėdos Britanijoje: žalias Kalėdų tėvas ir palaiminti bučiniai

Kaledu tevas

Britams dovanas neša žalias Kalėdų Tėvas.

Kalėdos Britanijoje – viena laukiamiausių metų švenčių.  Dvi dienos, pripildytos gražių ir jaukių tradicijų – kas galėtų būti geriau? Ypač, kai už lango ne pats maloniausias oras. Bet, jei šilta viduje, nejučia pamiršti darganą, kuri apniuko gamtą. Taigi užsikaiskite arbatos ir susipažinkite su britiškomis Kalėdomis: žalios spalvos karaliavimu, bučiniais ir kitomis įdomybėmis.

Kalėdų tėvas

Raudonais drabužiais apsirengęs Kalėdų senis artimesnis jauniesiems britams. Vyresnė karta dovanas mieliau gauna nuo Kalėdų tėvo (anglų kalba Father Christmas). Jis taip pat keliauja stogais, ieškodamas kaminų, pro kuriuos slapčia įlenda į namus. Tylutėliai, palikęs dovanas, traukia toliau. Tačiau, priešingai negu Kalėdų senis, dovanas Kalėdų tėvas nešioja didelėje pintoje dėžėje.  Be to, pats apsirėdo ilgu žaliu rūbų, o galvą pasidabina žalių lapų vainiku.

Žalios Kalėdos

Žalia spalva Kalėdinėse tradicijose nesibaigia vien Kalėdų tėvo apsiaustu. Svarbiausia Kalėdinė dekoracija – žalių lapų vainikas – pats pirmas papuošia namų duris. Jis pinamas iš amalo – amžinai žaliuojančio medžio šakų. Toks vainikas atspindi nenutrūkstantį gamtos ciklą. O raudonos amalo uogos – pulsuojančią gamtos ir žmogaus gyvybę.

Tik tada, kai vainikas padabina namų duris, ištraukiamos kitos dekoracijos. Tiesa, paprastai jos lukteli savaitę kitą ir, atėjus laikui, suspindi britų namuose.

Vainikas iš amalo

Vainikas iš amalo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Palaiminti bučiniai

Amalu, tiksliau – jo šakelėmis – britai puošia ir namų vidų. Jeigu pora netyčiom (arba įsigudrinę – tyčia) atsistoja po nuo lubų nukabintu amalu – privalo iš karto pasibučiuoti. Šis paprotys siejamas dar su druidų tikėjimu, kuriame amalas laikytas šventu augalu. Mat jis net žiemą žaliuoja ir turi uogų. Tad bučinys po jo šakele – tarsi palaiminimas iš aukščiau, ypač vertingas norintiems šeimos pagausėjimo :)

© pasmama.lt

© pasmama.lt / Bučinys po amalo šakele.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boxing day

Boxing day – Dėžučių diena – Britanijoje švenčiama gruodžio 26 d. – antrą Kalėdų dieną. Pasak britų legendos, nedidelė molinė dėžė anksčiau būdavo kiekviename laive. Mat tarp jūreivių sklandė toks prietaras: norint saugiai grįžti namo, reikia turėti dėžutę, į kurią kelionės metu kiekvienas įmes po monetą. Grižę namo, dėžutę jūreiviai atiduodavo savo parapijos pastoriui – kaip padėką, kad Dievo valia liko gyvi. Ji buvo saugoma iki gruodžio 26 dienos, tada atveriama, o monetos išdalindamos vargšams.

Nūdienoje monetos į dėžutę neberenkamos, bet graži tradicija – gruodžio 26-ąją maistu ar pinigais padėti vargšams – vis dar yra.

Monetų skrynia

Monetų skrynia.

Smagios keistenybės

Ir pabaigai – keletas juokingų ir keistų tradicijų. Štai Velse po namus vaikšto persirengėliai, pasidabinę arklio galvomis. Tikima, jog įsileidus tokį „arkliuką“ į namus, kartu su juo priimsi gerumą, meilę ir laimę. Na, o Dubline minios žmonių susirenka stebėti, kaip… Kalėdų seneliai šokinės į vandenį! Šia atrakcija siekiama pritraukti piniginių aukų, kurios skiriamos įvairioms labdaros organizacijoms.

© Photocall Ireland

© Photocall Ireland / Kalėdų senelių šuolis į vandenį.

Ka gi, Kalėdos Britanijoje turi ir senų, jaukių tradicijų, ir smagių papročių, kurie, po metų kitų, įsitvirtins prie senbuvių. Smalsauju: kurios jums patiko labiausiai? :)

P. S. Registruokitės http://anglu24.lt/user/register ir aktualią informaciją apie Angliją ir anglų kalbą gaukite dar karštą!

anglų kalbos kursai

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *