Ką britų referendumas reiškia Anglijai ir Europai?

brexit

„Brexit“ – tai britų išėjimo (angl. British exit) trumpinys, nurodantis, kad britų surengtame referendume 2016 m. birželio 23 dieną balsų persvara buvo išreikštas britų pageidavimas išstoti iš Europos Sąjungos. Įdomu tai, kad jokia kita valstybė dar nebuvo išstojusi iš ES iki šiol. Referendumas sukėlė sąmyšį pasaulinėse rinkose, tarp jų – valiutų rinkoje, – Didžiosios Britanijos svaro vertė nukrito iki žemiausio lygio, užregistruoto 1985 metais, be to, šalis neteko aukščiausio AAA lygio skolinimosi reitingo.

Skaudžios pasekmės

Remiantis Lisabonos sutarties 50-ojo straipsnio nuostata, mažiausiai dvejų metų gali prireikti, kol įvyks pilnas Jungtinės Karalystės išstojimas iš Europos Sąjungos nuo referendumo rezultatų paskelbimo. Nors britų išstojimo iš Europos sąjungos pasekmės tebėra spekuliacijų lygmenyje, tačiau daromos prielaidos, kad „Brexit“ reikš lėtesnį šalies ekonomikos augimą. Sumažėjusios investicijos gali nulemti mažiau darbo vietų, mažesnį darbo užmokestį ir aukštesnį nedarbo lygį. Akivaizdu, kad neribotos prieigos prie Europos rinkų nebuvimas gali lemti mažesnį eksportą ir menkesnes užsienio investicijas. Be to, reaguojantys į niūrias prognozes, susijusias su britų išėjimu, vartotojai ir darbdaviai gali prisidėti prie ekonomikos augimo sulėtėjimo, nes bendrovės ims samdyti mažiau žmonių, o vartotojai išleis mažiau pinigų. Šiuo metu imamasi skubių veiksmų, siekiant nuraminti ekonominę suirutę, o Anglijos bankas sumažino palūkanų normas, siekdamas sustabdyti UK slydimą į recesiją. Vis dar neaišku, kas nutiks, kai Didžioji Britanija paliks Europos sąjungą, nes ji turės sudaryti naujus prekybos susitarimus su likusiu pasauliu.

Darbuotojų judėjimo apribojimai

Palikdama bendrą ES rinką, Jungtinė Karalystė nebeprivalės užtikrinti laisvo žmonių judėjimo į savo šalį iš kitų Europos sąjungos valstybių. Tačiau ES yra pareiškusi, kad Didžioji Britanija turės užtikrinti laisvą ES darbuotojų judėjimą, jeigu ji nuspręs likti bendrojoje rinkoje. Kita vertus, „Brexit“ šalininkai žadėjo australišką sistemą, skirtą valdyti imigraciją ir užpildyti darbo jėgos stygių. Tačiau ES šalininkai, organizavę „Pasilikimo kampaniją“ (angl. The Remain campaign) tvirtino, kad išstojimas iš ES smarkiai neigiamai paveiks britų ekonomiką, kuri remiasi laisvu darbuotojų iš ES šalių judėjimu. Remiantis įvairiais apskaičiavimais, visiškas Didžiosios Britanijos išstojimas iš Europos sąjungos užtruks iki 10-ies metų, apims 10 000 žmonių, dirbančių valstybės tarnyboje, o išstojimo proceso administravimo išlaidos sieks iki 5 mlrd. svarų. Didžiajai Britanijai vėl teks imtis sienų kontrolės ir kurti naujus įstatymus. Valstybės sekretorius David Davis šiuo metu yra įsitikinęs, kad britų pasitraukimas iš Europos Sąjungos turi būti vykdomas pamažu, apgalvotai ir be skubos.

Žymės:

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *