Išgalvotas pašalpų ir socialinių būstų rojus

britanijos pašalpos

Jungtinėje Karalystėje svarais nelyja.

Į Jungtinę Karalystę (toliau tekste – JK) atvykusiems lietuviams kyla daugybė klausimų apie darbą, būstą, mokesčius ir kt. Kartais tautiečiai, remdamiesi tik gandais, susidaro klaidingą nuomonę apie socialinės apsaugos sistemą ir vėliau piktinasi, kad tikrovė neatitinka lūkesčių. Jūsų dėmesiui – 5 populiariausi gyvenimo Britanijoje mitai, kurios paneigė finansines bei teisines paslaugas teikianti kompanija „Accountancy And Law Firm”.

Mitas Nr. 1: Vos tik atvykus į JK, galima užsiregistruoti vietinėje Darbo biržoje (anglų kalba Jobcentre Plus) ir naudotis visomis bedarbiui taikomomis lengvatomis bei gauti bedarbio pašalpą.

Jei gaunate bedarbio pašalpą Lietuvoje ir nusprendžiate vykti ieškoti darbo į JK, atkeliavus į šalį reikės užsiregistruoti JK Darbo biržoje (anglų kalba Jobcentre Plus). Kol ieškosite darbo JK, gausite išmokas iš Lietuvos ir būsite čia socialiai apdrausti.

Tiesa, norint gauti lietuvišką bedarbio pašalpą reikia paprašyti Lietuvos darbo biržos išduoti jums U2 (buvusią E 303 formą) – leidimą eksportuoti bedarbio pašalpą. Šis leidimas galioja tik vienai užsienio šaliai (šiuo atveju JK). Jei norite eksportuoti savo bedarbio pašalpą į kitą šalį, turite prašyti kitos U2 formos.  Atvykus į JK, per 7 dienas nuo tos laiko, kada nebebūsite Lietuvos darbo biržos žinioje, turite užsiregistruoti kaip darbo ieškantis asmuo „Jobcentre Plus“ ir pateikti turimą U2 formą.

O čia – pagrindinės sąlygos JK bedarbio pašalpai gauti: 1) Galimybė dirbti ne mažiau nei 40 val. per savaitę; 2) Ieškoti darbo; 3) Būti sumokėjus pakankamai socialinio draudimo įmokų (anglų kalba National Insurance); 4) Neturėti didesnių nei tam tikra numatyta suma santaupų; 5) Būti vyresniam nei 18 metų; 6) Gyventi Didžiojoje Britanijoje bent 3 mėnesius.

Mitas Nr. 2: Į JK atvykusioms šeimoms iš karto suteikiamas socialinis būstas.

Norint gauti teisę į socialinį (konsulinį) būstą, reikės užpildyti paraišką, jog Jus įtrauktų į laukiančiųjų eilę. Joje kartais tenka laukti kelis ar net keliasdešimt metų. Be to, buvimas eilėje negarantuoja, kad Jums bus suteiktas konsulinis namas.

Kiekvienoje savivaldybėje (anglų kalba council) taikomos skirtingos taisyklės būstui gauti. Tiesa, visose kreiptis dėl konsulinio namo galite, jei: 1) Esate vyresnis nei 18 metų; 2) Gyvenate vietovėje, kurioje norite gauti konsulinį būstą.

Gauti socialinio būsto negalite, jeigu: 1) Jums pateikti rimti kaltinimai dėl asocialaus elgesio; 2) Esate skolingas kitai savivaldybei (pvz., už nuomą).

Spręsdamos, kas gaus konsulinį namą, savivaldybės naudota taškų sistemą. Kuo daugiau taškų Jums suteikta – tuo aukštesnė padėtis laukiančiųjų sąraše. Taškų skaičius priklauso nuo to, ar Jūs: 1) Gyvenate ankštose patalpose; 2) Dirbate vietovėje, kurioje siekiate gauti būstą; 3) Turite sveikatos sutrikimų, susijusių su dabartinės gyvenamosios vietos sąlygomis; 4) Esate benamis.

Mitas Nr. 3: Išvykstant iš JK galima susigrąžinti visus mokesčius.

Tai – labiausiai paplitęs mitas. Deja, visų mokesčių tikrai nesusigrąžinsite. Kiekviena valstybė gyvuoja iš surinktų mokesčių, kuriuos paskirsto gyventojų reikmėms tenkinti. Išvykstant iš šalies, Jūs galite susigrąžinti tik permokėtus pajamų mokesčius.

Mitas Nr. 4: Visi pensininkai, turintys Lietuvoje įgytą darbo stažą, bet gyvenantys JK, gauna socialinį būstą.

Pensininkams galioja tokia pati tvarka, kaip ir darbingo amžiaus žmonėms, norintiems gauti konsulinį būstą.

Mitas Nr. 5: Pensininkai, JK įgiję minimalų stažą valstybinei pensijai gauti, gali naudotis pensijų kreditais ir kitomis angliškomis lengvatomis, net jei gyvena Lietuvoje.

Esminė sąlygą, norint gauti pensijos kreditą ir naudotis kitomis lengvatomis (medicinos paslaugomis, nemokamu transportu ir kt.), –  būtinybė  gyventi JK.

Žinote dar kokių mitų? Nesikuklinkite ir rašykite! Taip padėsite vieni kitiems lengviau ir greičiau įsitvirtinti svečioje šalyje.

Šaltinis: http://www.anglija.today/

anglu kalbos kursai internetu

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *