Britiško vairavimo įpročiai

london-259173_960_720

Jeigu jums teko važiuoti Didžiosios Britanijos keliais, tikriausiai pastebėjote kiek kitokį, nei Lietuvoje įprastą, vairavimo stilių. Žinoma, pirmasis pastebimas skirtumas yra važiavimas kairiąja kelio puse, tačiau tai ne vienintelis britiško vairavimo bruožas. Nors ir negalime teigti, kad visi mūsų kelyje sutikti vairuotojai buvo britai, tačiau tikriausiai susiksite, kad britiškas eismas kitoks, nei, pavyzdžiui, Baltijos šalyse.

Vairavimas „neteisinga“ kelio puse

Jeigu norite nesibaigiančios diskusijos, galite britui vairuotojui užduoti klausimą, kuri kelio pusė turėtų būti pasirenkama keliuose visame pasaulyje. Žinoma, jis atsakys, kad kairioji – taip, kaip Britanijoje. Žemyninės Europos gyventojams atrodys atvirkščiai. Nors atrodytų, kad britams tikriausiai būtų pravartu pasirinkti beveik visoje likusioje Europoje naudojamą dešiniają kelio pusę, dauguma jų mano kitaip ir mandagiai šypsodamiesi sako, jog ne jie, o mes turėtume keisti požiūrį į „teisingą“ kelio pusę.

Mandagumas kelyje

Vairuojant iš abiejų pusių automobiliais apstatytomis Londono gatvėmis stebina vairuotojų mandagumas. Trūkstant vietos prasilenkti dviems automobiliams, dažnai abu sustoja, praleisdami vienas kitą. Tiesą sakant, tokios manieros yra neišvengiamos – kitaip tiesiog nepavyks išvažiuoti iš siaurų vienodų namų apsuptų gatvių. Kartais gali pasirodyti, kad būtent tai sukelia kamščius, nes nepatyrę vairuotojai ilgėliau svarsto, kas turėtų važiuoti pirmas. Mandagumas kelyje toks pat svarbus kaip ir kasdieniniame gyvenime – vairuotojai linktelėjimu ar rankos kilstelėjimu padėkoja už leidimą pravažiuoti siaura gatve ar įleidimą į eismo juostą.

Dėmesys pėstiesiems

Lollipop lady Betty Timbrel003-1

Nors gali pasirodyti, kad kartais miestuose trūksta perėjų, vairuotojai yra gana dėmesingi pėstiesiems, ypač nedrąsiai gatves kertantiems turistams. Dauguma perėjų maloniai primena, kad vairuojama kita puse – ant žemės rasite užrašus Look left ir Look right. Reikia pripažinti, kad tokie priminimai yra veiksmingi. Gatvėse lengva atpažinti prie vairavimo „kita puse“ nepripratusius praeivius, kurie pirmiausiai žiūri į automobilius kairėje pusėje. Yra nemažai istorijų, kad taip per gatvę eidami išsiduodavo ir užsienio šnipai, atvykę į Didžiąją Britaniją Pasaulinių karų metais ir net nesusimąstydami pirmiausia žvilgtelėję į kairę. Kalbant apie dėmesį pėstiesiems taip pat derėtų paminėti ir vadinamąsias lollipop ladies – prie mokyklų vaikams gatvę pereiti padedančias darbuotojas, automobilius stabdančias specialiu stop ženklu, primenančiu didelį saldainį ant pagaliuko (ang. lollipop).

Vairavimo problemos

Nors Britanijoje vairavimo kultūra aukšta, statistika vis dar nedžiugina. Daugiau nei du trečdaliai vairuotojų apklausose atsakė, kad dažnai valgo vairuodami, beveik trečdalis – rašo žinutes telefonu. Problemų kelia ir piko metas, maždaug 6 valanda vakaro ir ryto, kuomet transporto kamščiai yra didžiausi. Du trečdaliai vairuotojų prisipažino nuolat viršijantys nurodytą greitį.

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *