Britiškas vaikų auklėjimas

pexels-photo-208106 (1)

Britiškas vaikų auklėjimas

Anot Jungtinės Karalystės vyriausybės, pagrindinė tėvų pareiga yra vaikams suteikti namus ir juos išlaikyti. Vis dėlto, vaikų auklėjimas niekada neapsiriboja tik pagrindinių jų poreikių patenkinimu. Kaip nuolat mėgsta pabrėžti JAV apie vaikų auklėjimą rašantys autoriai, britiškas požiūris į atžalas dažnai skiriasi nuo įprasto kitose valstybėse. Paprastai teigiama, kad britiškas vaikų auklėjimas yra gana griežtas, tačiau tuo pat metu leidžiantis vaikui atsiskleisti kaip asmenybei.

Mokymasis per patirtį

Dauguma tėvų Didžiojoje Britanijoje laikosi nuomonės, kad vaikas mokosi per patirtį, todėl vaikams leidžiama kristi ir susižeisti. Stengiamasi apsaugoti tik nuo itin pavojingų dalykų, tokių kaip elektra ar gatvėje greitai važiuojantys automobiliai. Visos kitos patirtys laikomos geromis pamokomis, nes manoma, kad taip vaikai mokosi greičiau ir tampa savarankiškesni. Britai yra linkę iškilusias problemas spręsti kartu su vaikais, paaiškindami jiems sudėtingas situacijas ir leisdami vaikui suprasti, kodėl pastarasis pasielgė neteisingai.

Kuklumas ir išsilavinimas

Anglijoje nepriimtina girtis vaikų pasiekimais ar talentais, taip pat ir pačių tėvų pasiekimais vaikų auklėjime. Įprasta apie šias temas nekalbėti arba kalbėti labai kukliai, paminint, kad vaikas lanko kokį nors būrelį, tačiau stengiamasi išvengti konkrečių pasiekimų įvardinimo. Todėl tikimasi, kad atžalos su aplinkiniais bendraus ramiai, bus mandagūs ir demonstruos jų amžių atitinkantį išsilavinimą. Daugiau nei 90% britų vaikų mokyklose dėvi uniformas. Dauguma tėvų pritaria, kad uniformos paslepia socialinių klasių skirtumus ir padeda mokykloje įvesti daugiau disciplinos. Mokyklos organizuoja susitikimus su mokytojais, kuriuose tėvai lankosi norėdami sužinoti, kaip vaikams sekasi mokykloje ir kad galėtų jiems padėti su namų darbais.

Vaikų gimtadieniai paprastai vyksta nuomotoje salėje. Vaikai dovanas išpakuoti gali tik grįžę namo. Daug kur vis dar gaji tradicija gimtadienio tortą valgyti ne visiems kartu, kaip tai būtų įprasta Lietuvoje, o paduoti namo išeinantiems svečiams.

Dėmesys ir laisvė motinoms

Maitinimas krūtimi viešose vietose yra vertinamas teigiamai. Dideli prekybos centrai vis dažniau įrengia specialias tam skirtas patalpas, tačiau tai tampa vis labiau priimtina ir restoranuose ar parkuose. Neseniai netgi buvo iškelta teismo byla parduotuvės savininkui, prekybos centro patalpose neleidusiam motinai maitinti vaiko krūtimi. Laisvėja ir valstybės požiūris į naujas šeimas – vis dažniau leidžiama vaikus auklėti namuose, neleidžiant jų į mokyklą ar darželį, taip pat įprastomis tampa atostogos su vaikais net ir mokslo metų laikotarpiu.

Laisvėjantis požiūris

Nors ir dažnai teigiama, kad britiškas auklėjimas susideda iš konservatyvių pažiūrų ir pakankamai liberalaus auklėjimo, lyginant su Norvegija, Prancūzija ar Ispanija, britai tėvai daug atlaidžiau žiūri į nepilnamečių suvartojamo alkoholio kiekį. Šiuo metu pastebima tendencija, kad griežtas britiškas auklėjimas vis laisvėja. Pagal naujausių apklausų duomenis, 30% suaugusiųjų Didžiojoje Britanijoje nesutinka su teiginiu, kad tėvų užduotis yra stengtis dėl vaikų aukojant savo laisvą laiką ir gerovę. Manoma, kad stiprėjantis tėvų individualizmas gali būti jų atžalų problemų ateityje priežastimi.

Žymės:

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *