Britiškas pub’as – alaus ir linksmybių karalystė nuo XIX amžiaus

2014- 22- 10
Raminta Anglu24.lt
barack

Britiško pabo alų išbandė net prezidentas B. Obama.

Prieš keletą amžių į alų ir jo karalystę – pabus (anglų kalba pubs) žiūrėta itin teigiamai ir pakiliai. Beveik visą XIX amžių alus laikytas maistingu ir sveiku gėrimu. Lengvas alus (anglų kalba small beer) duotas net vaikams! Vanduo tais laikais buvo toks užterštas, kad tėvai savo atžaloms noriau girdydavo „maistingąjį“ alutį.  O dar labiau jį mėgo patys, tad gužėdavo į pabus vienas po kito.

Pažvelgsiu į pabo istoriją išsamiau. Ši linksmybių vieta turi įdomią raidą. Pabo užuomazgas galime matyti dar užkariautojų romėnų „atneštose“ tavernose. Lotyniškas žodis taberna reiškia užeigą bei paukštidę. Antroji reikšmė siejasi su tavernos tvarka. Žmonės čia pat linksminosi, miegojo, o aplinkui trynėsi benamiai gyvūnai. Tokio tipo užeigos iš pradžių buvo ir Anglijoje. Tiesa, britai gėrė dar nuo Bronzos amžiaus, tačiau nedarė to didelėje sueigoje kaip kad tavernų atveju.

taverna

Tavernos piešinys.

Pasikeitus valdžiai iš romėnų į savesnius anglosaksus, dingo ir tavernos. Vietoje jų įsteigtos tvarkingesnės aludės (anglų kalba ale houses). Savo nišą jos rado gyvenamuosiuose namuose ir  tokiu būdu tapo susitikimų centru. Vietiniai gyventojai čia ėjo ir gauti pagalbos, ir liežuvauti, ir linksmintis. Laikui bėgant, aludės pasidarė tokios populiarios, kad Karalius Edgaras net priėmė įstatymą, leidžianti kaimui turėti tik vieną aludę. Bet tai nesustabdė naujosios linksmybių bangos. Iš aludžių susiformavo šiuolaikiniai pabai, mylimi Britanijos vietinių gyventojų ir svečių.

alude

Taip dailininkas matė aludę.

Britiškas pabas labiausiai „sužibėjo“ XVIII a. pab. – XIX a. pr., pramonės perversmo metu. Žmonės iš kaimų kėlėsi į sausakišmus miestus, nuo ryto iki vakaro dirbo fabrikuose, o naktį atguldavo į suodinus patalus. Išsigelbėjimu iš šios rutinos tapo alus! Artimiausiame pabe triukšmingai švęsta darbo savaitės pabaiga. Tiksliau tiek jame, tiek prie jo. Mat britai nesibodi gerti triukšmingai ir atvirai. Ir taip jau ne vieną amžių. Tiesa, alus dabar nebelaikomas tyru ir nekenksmingu gėrimu. Bet tai nesustabdo britų nuo besaikio jo plempimo.

Britų vyriausybė barasi ir aiškina, koks blogis yra binge drinking – gėrimas „pagavus kablį“, kada nusitašoma iki negalėjimo nei paeiti, nei pašliaužti. Bet birtai ir toliau linksminasi pub crawl būdu: keliauja nuo pabo iki pabo, kol baigiasi pinigai arba energija kojose. Kai kurie pabai net po užsidarymo (anglų kalba lock-in) neišvaro savo lankytojų: leidžia jiems pamiegoti ar parūkyti. Juk nieks nemato, nieks negirdi :)

Devynios galybės pabų – neįveikiamos net užkietėjusiam alaus mėgėjui. Pasiūlysiu apsilankyti žymiausiuose Britanijos pabuose ir susipažinti su jų istorija ir, žinoma, pasigardžiuoti valgiais bei gėrimais.

● Didžiausias Britanijos pabas – The Moon Under Water (Machester)

The moon

The Moon Under Water

● Seniausias –  Ye Olde Fighting Cocks (St Albans)

Ye Olde

Ye Olde Fighting Cocks

● Mažiausias – The Nutshell (Bury St Edmunds)

The Nutshell

The Nutshell

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

● Ilgiausio pavadinimo – The Old Thirteenth Cheshire Astley Volunteer Rifleman Corps Inn (Stalybridge). Pavadinimas net netelpa į nuotrauką.

Jei lankėtės jums ypač patikusiam pabe, parašykite komentaruose jo adresą ir vieną kitą gerą žodį. Juk sakoma, kad gėriu reikia dalintis :)
anglu kalbos kursai internetu

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *