Kodėl Didžioji Britanija kratosi euro?

2014- 09- 08
Raminta Anglu24.lt
euras maras

Euras britams – lyg maras. Linciucio.it piešinys.

Didžioji Britanija prie Europos Sąjungos prisijungė 1973 metais. Taigi šalis jau keturis dešimtmečius yra šios bendrijos narė. Atrodo, buvo užtektinai laiko įsivesti vieningą valiutą – eurą – tačiau birtai kratosi jo kaip maro. Gyventojų apklausos pateikia vieningą atsakymą: „Palikite mūsų svarą ramybėje!“

Naujausių tyrimų duomenimis net 64 % britų pasisako prieš jungimąsi prie Euro zonos. Šią idėją tvirtai palaiko tik 24 % D. Britanijos piliečių. Jų skaičius auga itin lėtai. Dar 2000 metais pritariančių gretas sudarė tik 22 % britų. Kaip ir Lietuvoje, taip ir D. Britanijoje euro labiausiai nori daug keliaujantys verslininkai ir valstybės tarnautojai. Viena valiuta jiems sutaupys keitimo mokesčius. O štai kiti piliečiai nedega euro laukimu.

Didžiausią antausį Euro zonai skelė pati D. Britanijos valdžia. Ji įsiklausė į rinkėjų norus ir pareiškė, kad britai atsisako euro. Be to, parlamentas nesutiko mokėti milžiniškų sumų į „Euro gelbėjimo fondą“. Dėl to Euro zonos šalys nenuleidžia akių nuo D. Britanijos ir tikisi jos prisijungimo. Tačiau britai turi ne vieną priežastį atsisakyti euro:

  • Didžiausia kilpa britams – minėtasis „Euro gelbėjimo fondas“. Į jį pinigus įneša visos ES valstybės narės, bet turinčios eurą privalo atseikėti didesnę dalį. Iš D. Britanijos reikalauta 30 mlrd. eurų. Pagalvokite, kiek dar reiktų pridėti, jei ši valiuta pakeistų svarą?
  • „Euro gelbėjimo fondas“ britams nepatinka ir dėl to, kad įnešdami čia pinigus, jie srebia kitų – graikų, ispanų, italų – privirtą košę. D. Britanijai įsivedus eurą, tektų dar daugiau padėti prasiskolinusioms šalims;
  • Mėgstamiausias Euro zonos skolininkių užsiėmimas – protestai ir piketai prieš taupymą. Natūralu, jog anglų nežavi idėja gelbėti tuos, kurie patys sau padėti nenori;
  • D. Britanija –  pakankamai stipri valstybė, galinti turėti savo pinigų politiką;
  • D. Britanijoje manoma, jog nacionalinės valiutos – svaro – pakeitimas prilygtų „karalienės ir valstybės išdavimui“. Todėl britai atsisako euro.

Britų akademikas Stephen Davies išrėžė: „Vargu, ar kada bus tinkamas laikas įsivesti eurą. Europa nėra ta teritorija, kurioje galėtų funkcionuoti viena valiuta.“ O Jūs eurui sakote „Taip“ ar „Ne“?

anglu kalbos kursai internetu

1 Komentaras. Palikti komentarą

Akivaizdu, kad UK visiškai neapsimoka įsivesti Euro, jų valiuta pakankamai stipri ir nuo tokio perėjimo jie tik praloštų. Kadangi Lietuvos ekonomika ir valiuta, Lietuva turėtų tik išlošti. Visgi iš savo pusės matau, kad pamtysime tik kainų augimą (nors ir teikiamos visos garantijos, kad to nebus (žr. čia https://www.lb.lt/euro_ivedimo_poveikio_salies_ekonomikai_kiekybinio_vertinimo_apzvalga)), bet paprasti žmonės, uždirbantys minimumą, kurie ir taip sunkiai verčiasi, turės dar labiau susiveržti diržus.

Ir taip, aišku, tie, kas dažnai konvertuoja valiutą iš/į Eurus, tikrai sutaupys.

Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *